اخبار

چرت بزنید تا بهتر یاد بگیرید

پژوهشگران آمریکایی ادعا می کنند که خواب کوتاه، توانایی مغز را برای جذب اطلاعات تازه افزایش می دهد.

در جریان مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته دانشمندان دریافتند که کسانی که در طول روز 90 دقیقه خوابیده بودند از عهده آزمایش های مربوط به جذب اطلاعات و علوم شناختی بهتر برآمدند.

از این مطالعات که در دانشگاه برکلی در کالیفرنیا صورت گرفته چنین نتیجه گیری می شود که مغز انسان برای این که فضای تازه ای برای آموخته های جدید ایجاد کند احتیاج به مدتی استراحت دارد.

در تحقیقات مورد بحث هنگام شروع روز یک رشته مسائل مشکل برای یادگیری، در اختیار 39 فرد بزرگسال که از سلامت کامل برخوردار بودند، قرار دادند.

قبل از این که نیمی از این افراد خواب کوتاهی بکنند، نتیجه قدرت فراگیری اطلاعات تازه در همه اعضای گروه یکسان بود.

ولی پس از تکرار آزمایش ها، کسانی که خواب کوتاهی داشتند نشان دادند که قوه فراگیری شان بهتر از کسانی است که بیدار نگاه داشته شده بودند.

دکتر ماتیو واکر که سرپرستی این تحقیقات را به عهده داشته، می گوید خواب نه تنها عوارض بیخوابی دراز مدت را بر طرف می کند بلکه قوه شناخت و ادراک شخص را در مقایسه با زمان قبل از خواب، افزایش می دهد.

دکتر واکر می گوید: “درست مثل این است که صندوق ایمیل حافظه شما پر می شود و تا هنگامی که شما با توسل به خوابیدن محتویات این صندوق را به بخش حافظه دور نفرستاده اید، جایی برای دریافت ایمیل تازه که در اینجا مقصود فراگیری های جدید است، ندارید.”

هنگام خواب، مغز انسان فرصتی دارد تا اطلاعاتی را که فرا گرفته به بخش هیپوکامپ مغز که مسئول حافظه دور است، منتقل کند.

هیپوکامپ خاطرات گذشته را به شکل کوتاه یا دراز مدت حفظ می کند.

با این وجود، پرفسور درک یان دیجک، مدیر مرکز تحقیقات در باره خواب در Surrey در بریتانیا می گوید هنوز شواهد منسجمی وجود ندارد که ثابت کند خواب کوتاه در طول روز مزیت برجسته ای به تنها یک بار خواب در طول بیست و چهار ساعت دارد.

به عقیده پرفسور دیجک چرخه خواب و بیداری، آنطور که ممکن است ما فکر کنیم انعطاف ناپذیر نیست و ما این توانایی را داریم که به انحاء مختلف بخوابیم.

وی می افزاید در حالی که یافته های دانشمندان دانشگاه برکلی در باره خواب ممکن است در چارجوب محیط آزمایشگاهی قابل قبول باشد ولی این تصویر در “دنیای واقعی” کاملا روشن نبوده و بیشتر تیره و تار است.

منبع خبر : بی بی سی

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا