اخبار

چهره نگاری از ویروس ایدز

استفاده از روشی جدید، ‌فرصتی مغتنم در اختیار دانشمندان قرار داد تا بتوانند تصویری کامل و بزرگ از نقشه ژنتیکی ویروس ایدز ترسیم و برای اولین بار نقشه کامل ژنتیکی این ویروس را رمزشکنی کنند.این روش نه‌تنها ممکن است به دستیابی دانشمندان به راه‌حل‌هایی در زمینه درمان این ویروس یاری رساند که باعث کمک به یافتن روش‌های درمانی در خصوص ویروس‌هایی نظیر سرماخوردگی‌ها و آنفلوآنزا نیز می‌شود.

کوین ویکس از دانشگاه کارولینای شمالی در این ‌باره به خبرگزاری رویترز گفته است، ما بسیار امیدواریم این کشف، فرصت‌های بسیار زیادی را برای محققان داروساز ایجاد کند و از هم‌اکنون ما فهرست بلندی از موضوعاتی را که باید با کمک این روش جدید به بررسی آنها بپردازیم، مقابل خود داریم.
ویروس HIV در رده ویروس‌های RNA طبقه‌بندی می‌شود. این ویروس نظیر ویروس آنفلوآنزا، ‌فلج اطفال و برخی ویروس‌های عامل سرماخوردگی،‌ به جای DNA، ‌ از RNAها برای ثبت اطلاعات و عملکردهای خود استفاده می‌کند.
روش جدیدی که محققان دانشگاه کارولینای شمالی برای نقشه‌برداری از این ویروس به کار برده‌اند، به SHARP ‌معروف است که می‌تواند برخلاف روش قبلی که کریستال‌نگاری با استفاده از اشعه‌X بود، تصویر کامل‌تری از وضعیت عملکردهای این ویروس‌ها را ترسیم کند.
این محققان امیدوارند با استفاده از روش جدید بتوانند با نگاهی تازه و رویکردی نو به دنبال روش‌هایی باشند تا عملکرد این ویروس‌ها را مختل کنند و در نتیجه با ناکارآمد کردن آنها، ‌جلوی رشد بیماری را بگیرند و در نهایت بتوانند بیماری‌های ناشی از این ویروس‌ها را درمان کنند. با این حال این آزمایش‌ها، تازه در مرحله تحقیقاتی است و تا زمانی که روش‌های جدید ناشی از این رویکرد، وارد پروسه تولید داروهای درمانی عمومی شود، راه طولانی در پیش است.

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا