اخبار

خشکی هوا و فشار خون بالا ؛ علت خونریزی بینی

رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ، هواي خشك فصل تابستان را از جمله علل خونريزي بيني عنوان و تاكيد كرد كه در صورت تكرار خون دماغ به منظور تشخيص علت آن به پزشك مراجعه شده و از دستكاري مخاط بيني پرهيز شود.

دكتر خسرونيا در گفتگو با ايسنا، در رابطه با علل خونريزي از بيني (خون دماغ) و چگونگي برخورد با آن گفت: خونريزي بيني به چند علت صورت مي‌گيرد كه بسته به علت ايجادكننده آن بايد درمان لازم صورت گيرد

وي، خشكي بيني را از علل بروز خونريزي بيني عنوان كرد و گفت: در هواي خشك مانند هواي فصل تابستان مخاط بيني خشك شده و با كوچك‌ترين تحريك و دستكاري در بيني، فرد دچار خونريزي از بيني مي‌شود. به اين ترتيب در صورت خشكي مخاط بيني بايد محيط درون بيني با ويتامين A چرب شده و از دستكاري مخاط بيني پرهيز شود. همچنين اختلالات انعقادي خون، خونريزي از بيني را سبب مي‌شوند.

رئيس جامعه پزشكان داخلي، فشار خون هميشگي يا ناگهاني (فشار خون بالا) را نيز از جمله علل خون دماغ عنوان كرد و گفت: به دنبال افزايش فشار خون ممكن است فرد دچار خون دماغ شود، در غير اين صورت ممكن است با افزايش فشار خون، رگ مغز پاره شده و فرد به سكته مغزي مبتلا شود. همچنين ضربه به بيني مي‌تواند سبب شود كه به دنبال هر حركتي از سوي فرد، خونريزي بيني ايجاد شود.
دكتر خسرونيا افزود: گاهي ناراحتي‌هاي دريچه ميترال قلب با خونريزي از بيني همراه است بنابراين علل خونريزي از بيني (خون دماغ) در افراد مختلف، متفاوت است و لازم است بنا بر علت ايجادكننده آن درمان لازم انجام شود.

رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي در پايان گفت: در صورت تكرار خون دماغ لازم است به منظور تشخيص علت آن به پزشك مراجعه شده و از دستكاري مخاط بيني پرهيز شود.

منبع : جام جم آنلاین

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا