اخبار

پنجاه میلیون زن آسیایی با خطر ابتلا به ایدز مواجهند

گزارشی که در باره شیوع بیماری ایدز در قاره آسیا انتشار یافته حاکی از این است که 50 میلیون زن در قاره آسیا با خطر ابتلا به این بیماری مواجهند.تهیه کنندگان این گزارش که در نهمین کنگره بین المللی ایدز در آسیا و منطقه اقیانوس آرام، در جزیره بالی ارائه شده می گویند علت اصلی این واقعیت، تماس جنسی نا امن و پر خطر مردان با زنان است.

در این گزارش گفته شده که 90 درصد از یک میلیون و 700 هزار زن آسیایی که دچار بیماری ایدز بوده یا به ویروس ایدز (اچ آی وی) آلوده اند، این بیماری را از شریک جنسی شان گرفته اند.

این مردان یا با زنان دیگر نیز رابطه داشته اند یا برای تزریق مواد مخدر از سرنگ آلوده استفاده می کرده اند.

کارشناسان می گویند در حالی که موضوع نابرابری زن و مرد غالبا نا دیده گرفته شده یا مورد تمسخر قرار می گیرد، در مورد بیماری ایدز باید این موضوع را جدی گرفت چون زنان روسپی غالبا مجبور می شوند به خواسته مشتریان خود تن در دهند و قدرتی برای وادار کردن مردان به استفاده از کاندوم هنگام تماس جنسی ندارند.

بسیاری از زنان نیز حتی اگر به خطرات تماس جنسی نا امن واقف باشند، در موقعیتی قرار ندارند که بتوانند همسرانشان را از رابطه جنسی پر خطر منصرف کنند.

در حالی که مبارزه با بیماری ایدز از بعضی جهات پیشرفت کرده، زنان همچنان سنگین ترین بار این بیماری را به دوش می کشند.

در سال 1990 در قاره آسیا زنان آلوده به ویروس اچ آی وی، 17 درصد کل مبتلایان را تشکیل می دادند ولی اکنون این رقم به 35 درصد رسیده است.

مدیر منطقه ای سازمان ملل متحد برای مبارزه با ایدز در زنان، می گوید باید عقاید، ارزش ها و رفتار این زنان آسیب پذیر را تغییر داد.

پراساد رائو، سخنگوی برنامه مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد هشدار داده که کشورها نباید این مشکل را نادیده بگیرند.

مری بوپ آلپورت، رئیس بنیاد مبارزه با ایدز جزایر اقیانوس آرام، که خود در سال 1996 توسط دوست پسرش به ویروس اچ آی وی آلوده شده بود، امروز یک چهره سرشناس در مبازره جهانی با بیماری ایدز است.

خانم آلپورت در کنفرانس بالی گفت: ” ریشه اصلی این ماجرا در این است که برای هزاران سال به مردان گفته شده که زنان باید به آنان خدمت کنند و هر چه می خواهند انجام دهند. ما باید این فرهنگ را عوض کنیم و به مردان تفهیم کنیم که رفتارشان درست نیست.”

در این اجلاس توصیه شد که تدابیری به منظور پیشگیری از ابتلا به ایدز در میان مردان همجنسگرا اتخاذ شود و بجای قوانین تنبیهی، ترتیبی فراهم شود که معتادان دسترسی به وسایل تمیز برای تزریق داشته باشند.

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا