اخبار

سوال‌‌‌های متداول دانش آموزان و اولیا از مشاوران کانون

در این قسمت سوالات متداول دانش آموزان و اولیاء از مشاوران کانون خصوصا جناب آقای قلم چی جهت استفاده دانش آموزان و خانواده‌‌‌های محترم آنها قرار دادیم از همه دانش آموزان و اولیاء خواهشمندم این پست را چند بار بخوانند.

به نام خدای مهربان

سوال‌‌‌های متداول دانش آموزان و اولیا از مشاوران کانون در برنامه ی رادیویی زنگ برنامه ریزی

پاسخ‌‌‌های مشاوران با محوریت هدف گذاری کوتاه مدت

سوال اول- صبح‌ها کدام درس را مطالعه کنیم؟

پاسخ آقای قلم چی- انسان های مختلف با یکدیگر متفاوتند، در وهله اول کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید، یک نفر ممکن است که با سخت ترین درس مطالعه را شروع نکند اما یک نفر نیز بالعکس این موضوع است، سلیقه‌ها در افراد مختلف متفاوت است، خود دانش آموزمی‌تواند بفهمد که در کدام یک راندمانش بیشتر است.

ما به دانش آموزان کمکمی‌کنیم متناسب با وضعیت خودشان برنامه ریزی کنند، به نسبت علاقه مندی خود دانش آموزان نسبت به دروسی کهمی‌خواهند مطالعه کنند.

یک فرمول ساده برای همه دانش آموزان وجود ندارد، بهتر است دانش آموزان کارها علی الخصوص دروسی که علاقه دارند را شروع کنند.

سوال دوم- آیا بهتر نیست مشاور برای دانش آموز ساعت مطالعه تعیین و برنامه ریزی کند تا این که خود دانش آموز ساعات مطالعه خودرا بنویسد و برنامه ریزی کند؟

پاسخ آقای قلم چی:

ما در کانون به این سه نکته توجه داریم:

برنامه ریزی خود آموزی خود باوری

خود آموزی نکته بسیار مهمی است که دانش آموز خود برنامه ریزی را یاد بگیرد.

ما در کانون روش و نحوه برنامه ریزی را آموزشمی‌دهیم و سپس بر نحوه ی آن نظارتمی‌کنیم.

یک واقعیت وجود دارد که همه آدمها توانایی‌‌‌های یکسان ندارند، بعضی به خود اتکا داشته و بعضی دیگر متکی به خود نیستند.

بهترین راه حل برای دانش آموزان پیش بینی خود آنهاست. آن‌ها خود بهتر می‌دانند که توانایی یادگیری آنها چه زمان در شبانه روز است.و در چه ساعاتی راندمان کاری آنها کاهش می‌یابد.

برای همین برنامه ریزی شخصی را ابتدا خود دانش آموز باید انجام دهد و نقش اصلی را ایفا کند.بعد به کمک پشتیبان و والدین حمایت می‌شود.

سوال سوم- چه کاری انجام دهیم که توانایی هایمان افزایش یابد و درسها را مفهومی‌تر بفهمیم؟

پاسخ آقای قلم چی: سوال را با این جمله پاسخ خواهم گفت: آنگاه که خود را همان گونه که هستم و شناختم تغییر آغاز می‌شود.

** باید ابتدا به خود آگاهی برسیم تا توانایی‌‌‌های خود را افزایش دهیم. برای اینکار روش‌‌‌های متعددی وجود دارد:

*** یکی از این روش‌ها تمرکز یا هدف گذاری است، هدف گذاری کوتاه مدت به تمرکز دانش آموزان می‌افزاید.

سوال چهارم: چگونه تست بزنیم؟

پاسخ: واقعیت این است که تست زدن روش خاص و جداگانه ویژه ای مثل حل مسئله ندارد و تخصص ویژه اینمی‌خواهد.تست نوعی سوال است که دانش آموز باید سریع تر آنرا حل کند و گزینه ی مناسب را انتخاب نماید

آقای قلم چی: 4 راه برای روشهای تست زدن وجود دارد و دانش آموز بعد از آنکه درسها را به صورتی مفهومی خواند،می‌تواند از آنها استفاده کند.

1- تکنیک ضربدر منفی

2- تکنیک تست زدن با دو خودکار

3- تکنیک زمان های نقصانی

4- تکنیک شناسایی انواع تستها

سوال پنجم: مادر دانش آموز پسری کلاس سوم راهنمایی هستم که پسرم علاقه ای به درس ندارد. احتیاج به راهنمایی شما دارم.

پاسخ: مهم ترین نکته این است که این مادر گرامی به نقاط مثبت این دانش آموز بیشتر توجه کند و نقاط منفی او را نبیند و نقات مثبت او را تقویت کند و این دانش آموز نزد مشاوران کانون آرام آرام هدف گذاری کند و هدف های کوچک تعیین کند وقتی که به هدف های کوچک خود دست پیدا کند به هدف بزرگ تر و طولانی مدت خود دستمی‌یابد.

بهترین راه برای از بین بردن نقاط ضعف، تقویت نقاط قوت است.

سوال ششم: پایه سوم ریاضی فیزیک در آزمون به سوال‌‌‌های درس فیزیک پاسخ درست دادم ولی در پایان آزمون مقایسه کردم و پاسخ‌‌‌های اشتباه داشتم. چه کار کنم نقطه ضعف را به نقطه قوت تبدیل کنم؟

پاسخ: چند نکته وجود دارد، امسال به طور جدی تاکیدمی‌کنیم هدف گذاری کوتاه مدت داشته باشند که هدف گذاری کاری جدید در کانونمی‌باشد. اگر قبل از آزمون هدف داشته باشد، همه سوالات را جوابنمی‌دهد، آرام و معقول به آنها پاسخمی‌دهد. همین الان برای فیزیک آزمون بعد هدف معقول داشته باشد.

حتما باید کارش را آنالیز کند علت غلط‌ها چیست؟ به کلاسور ارزیابی رجوع کند، یادگیری ناقص در کدام قسمت است؟ این عوامل تاثیر دارد،اگر کلاسور را هر آزمون پر کند و هدف گذاری داشته باشدمی‌تواند به موفقیت برسد.

سوال هفتم: با معدل زیر 10می‌شود به دانشگاه راه پیدا کرد یا خیر؟

پاسخ آقای ندرخانی: 90% آدم هامی‌توانند به قله برسند.دانش آموزان سخت کوشی داشتیم که مثال زدنی بودند، سربازی که با معدل 11 پزشکی تهران قبول شد، موفقیت آدم به تلاش و پشتکار ارتباط دارد.

سوال هشتم: دانش آموز سال اول دبیرستان تیزه] ]>

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته‌‌‌های مشابه

‫۱۳ دیدگاه ها

 1. رشته انسانیم تا الان هیچی درس نخواندم چه طور درس بخوانم تا در رشته حقوق روزانه قبول بشوم و بیشتر چه درسهایی را بخوانم و برای قبولی چه رتبه ای باید بیاورم ؟
  با تشکر

 2. salam man danash amoz sal 3vom dabirastan hastam man mikhastam in soalo az shoma baporsam ka agar kasi az hala shoro ba dars khondan bakona mitona to konkor natija khobi bagira masalan rashta pazashki gabol basha ba tashakor az shoma

  1. ببینید تقریبا همه چیز امکان پذیر است ولی بستگی دارد .شما در چه شرایطی هستی ؟ از کدوم منطقه کنکور می دهی ؟وضعیت خانوادگی در چه شرایطی است ؟دبیران ؟ دبیرستان و شاید عوامل زیادی روی این مسئله سهیم هستند . ولی در هر صورت اگه بخواهیم امکانپذیر است اما….

 3. salam man danesh amooze sale dovome riazi hastam mikham taghire reshte bedam biyam tajrobi vali nemidoonam ke baraye reshteye daroosazi che rotbei bayad biyaram ta dar tehran ghabool sham agar shoma ettela darid lotfan be man khabar bedahid .
  mamnoon
  Arman jafari

  1. با تشکر از توجه شما
   ببینید امکان پذیر است .
   بستگی به این نکته دارد که از کدوم منطقه در کنکور شرکت می کنی .
   از نظر علمی در چه سطحی هستی و چقدر می توانی کار کنی .
   موفق باشید

  1. سلام با تراز 6000 بله ولی باید آن را ارتقا بدی . اگه واقعا بخوای در منطقه 3 به داروسازی و رشته های دکترای حرفه ای فکر کنی باید در کانون میانگین تراز خود را به 7000 نزدیک کنی . موفق باشی  

 4. سلام
  من یک سال که دیپلمم رو در رشته کامپیوتر گرفتم اما دیگه علاقه ای به این رشته ندارم .
  موندم که چه کار کنم بیشتر دوست دارم هنر بخونم. همه من رو مسخره میکنن اما چون تو هنرستان کاردانش بودم فقط میتونم همین رشته رو ادامه بدم ازتون خواهش میکنم به من کمک کنید.
  ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا