اخبار

سخنان کاظم قلم چی در جلسه پس از آزمون جمعه 10 آبان 92

کاظم قلم چی در جلسه ظهر جمعه 10 آبان ماه برای رتبه های برتر کانون در تهران به صورت حضوری در موضوع کتاب خود آموزی و روش تدوین آن سخنانی را بیان داشت.

مدیر کانون فرهنگی آموزش”قلم چی” در این جلسه که با حضور دانش آموزان رتبه برتر به همراه پدران و مادران و پشتبانان ویژه در ساختمان مرکزی کانون تهران برگزار شد ، نکات مهمی را در مورد عمق کانونی بودن دانش آموزان و نقش موثر پدران و مادران ارائه کرد .

کاظم قلم چی ،تاکید کرد: دانش آموزان عزیز اگر به کانون آمدید باید روش هایی که می گوییم را بررسی کرده و اجرا کنید تا به هدف تان در مسیر آموزش دست یابید .

وی گفت : باید یادگیری را از همان جلسه آزمون آغاز کنید و پس از آن نیز کار را بوسیله ابزار ها ادامه دهید.

اینکه سوالات را بررسی کنید و این موضوع را از سر جلسه آزمون شروع کنید باید توجه داشته باشید که آن ها را نشان دار کنید آنهایی را که فراموش کرده اید یا ناقص یاد گرفته اید را مشخص کنید و بعد در کتاب خود آموزی وارد کنید.

بخشی از كتاب خودآموزي مربوط می شود به همان جلسه آزمون و نکاتی که گفتیم و بخش دیگر بعد از آزمون و دانش آموزان بعد از هر آزموني كه ميدهند به سراغ این کتاب می آیند.

 مخصوصا امسال در كارنامه چندتا ازده تا كه در سايت گذاشته ايم هر ده تا سوال را مشخص كرده‌ايم كه دانش آموز  كدام را جواب داده است، از آسان‌ها چند تا را جواب داده است، ازنسبتا آسانها چقدر جواب داده است، از نسبتا دشوارها چقدر جواب داده است و اينجا مي تواند كتاب خودآموزي را تكميل كند .

يعني اين سوالي كه فكر مي كردم بلد هستم و اشتباه جواب دادم را مي روم ياد مي گيرم و در كتاب خودآموزي مي نويسم، اشتباهات دانش آموزان سوالاتي است كه دانش آموزان فكر مي كنند بلد هستند و واقعا هم يك مقداري مطالعه كرده اند ولي كامل ياد نگرفته اند به همين دليل اشتباه مي كنند .

کاظم قلم چی تصریح کرد: سوالات شك دار هم يادگيري ناقص است، سوالاتي را هم كه فراموش كرده اند يادگيري ناقص است آن را هم که اشتباه جواب مي‌دهند يادگيري ناقص است.

 دانش آموزان مي توانند اين سوالات را بنا بر سوالاتي كه خودشان مهم تشخيص مي دهند به كمك همين كارنامه چند از ده تا كه روي سايت مي گذاريم يا زماني كه سر كلاس نشسته اند و به درسهاي معلم گوش مي ‌دهند آن قسمتهايي كه به نظر خودشان مهم تشخيص مي‌دهند را در كتاب خود آموزي بنويسند .

وی افزود: يعني اين  قدرت  را هر دانش آموزي داشته باشد تشخیص دهد كه كدام قسمت مهم است و بعد در كتاب خودآموزي بنويسد و كتاب خودآموزي كتابي است كه خود دانش آموزان براي خودشان مي نويسند و شب امتحان براي دوره از آن استفاده مي‌كند. البته دقت داشته باشید که این کتاب شامل مواردی می شود که از نظر خود شما مهم هستند و برای امتحانات مدرسه ، آزمون های برنامه ای و کنکور به کمک شما خواهند آمد.

مورد دیگر چند تا از ده تاست و حتما دانش آموزان خوب است كه هدفگذاري هم داشته باشند و همينطوري حركت نكنند بدون هدفگذاري مشخص كار نكنند و هدفگذاري چند تا ازده تا را به دانش آموزان ياد داده ايم.

لیکن زماني كه دانش آموز در كانون ثبت نام مي‌كند در اين حال با يك متد و روش درست و دقيق كار كند، از مشورت پدر ومادر و پشتيبان در كانون استفاده كند هرچقدر بيشتر اين رويه ها را اجرا كند و عاقلانه كار كند  نتيجه بهتري مي گيرد.

 کاظم قلم چي اظهار داشت: حاضران در اين جلسه دانش آموزان تهراني تراز بالاي 6500 و پدران و مادران آن ها هستند اما این را بدانید که توصیه های ما برای رسیدن به موفقیت برای “همه دانش آموزان” است .

مدیر کانون فرهنگی آموزش افزود: نکته مهم این است که “همه دانش آموزان می توانند موفق شوند” و این موفقیت شامل حال همه کسانی می شود که تلاش کنند اما آن ها که می دانند چه کار می کنند بیشتر موفق می شوند چون ذهن شفاف تری دارند.

 وی خاطرنشان کرد: برنامه راهبردی کانون طوری طراحی و پیاده سازی شده است که جای هیچ نگرانی برای دانش آموزان در سطوح مختلف و شرایط متفاوت باقی نمی گذارد .

کاظم قلم چی گفت: این یعنی هرکسی تلاش کند نتیجه می گیرد اما به خاطر داشته باشید که آن هایی که چند برابر تلاش می کنند ، ذهن منظم تری دارند، مسیر و نقشه راه را می دانند و به موقع کار را شروع می کنند، برپایه آموزه های کانون و بر مبنای برنامه راهبردی حرکت می کنند ،قطعا نتیجه مطلوب تری می گیرند.

وی گفت: چند درصد شما نقشه راه را می دانید و به دو گانه ها توجه دارید ؟

 دوگانه ها مهم هستند مانند اینکه پیش را بخوانم یا پایه را؟ عمومی را بخوانم یا اختصاصی را؟ کلاس بروم یا خودم بخوانم ؟

کاظم قلم چي يادآوري کرد : نکاتي که در اين جلسات گفته مي شود، فقط براي دانش آموزان برتر نيست بلکه پدران و مادران و پشتيبانان نيز مي توانند از آن استفاده کنند .

وي خاطر نشان کرد: ويژگي دانش آموزان برتر اين است که مي توانند بيش از ديگران، از آموزه هاي اين جلسه استفاده کنند چون اولويت ها را به خوبي تشخيص مي دهند.

شما باید تفکر کنید و با شناخت دقیق از خودتان و هماهنگی برنامه راهبردی کانون با برنامه شخصی تان و برنامه مدرسه تصمیم بگیرید و با ذهن شفاف به نتیجه برسید.

وی گفت: شما باید برای هدف گذاری روش داشته باشید برای اینکه کوتاه ، میان یا بلند مدت هدف گذاری کنید باید استراتژی داشته باشید و ما روش را به شما می گوییم اما هر کس باید برای خودش هدف گذاری تعیین کند.

شما زمانی که به کانون می آیید فقط حضور در آزمون به کارتان نمی آید مگر آنکه با یادگیری روش های قلم چی همراه شود.

به میزانی که این روش ها را یاد می گیرید و اجرا می کنید موفق می شوید.

از 5 موضوع که قبلا نیز به آن ها اشاره کرده ام و به عنوان عمق کانونی بودن شما مطرح است امروز در مورد کتاب خود آموزی صحبت می کنیم و اینکه چگونه آن را تدوین کنید.

5 فاکتور عمق کانونی بودن هر دانش آموز:

  1. کتاب
  2. برنامه راهبردی
  3. دفتر برنامه ریزی
  4. کتاب خودآموزی
  5. جدول هدف گذاری چند تا از 10 تا

کاظم قلم چی در ادامه گفت : هرکس بايد روش خواندن خود را بيابد، آيا باید در پيدا کردن روش خود به ديگران هم توجه کنيد؟  بله.   مدل هاي مطالعه به شما کمک مي کند که بهتر فکر کنيد و بعد روش خود را بيابيد.

اما هرکس نهايتا بايد خودش باشد، اين که بدون فکر به دنبال يک نفر راه بيافتيد درست نيست. هر کدام از شما يک موجود منحصر به فرد هستيد از ديگران ياد مي گيريد، اما نهايتاً خودتان بايد باشيد.

کاظم قلم چی گفت: آیا فکر می کنید که رتبه های یک رقمی کنکور باهوش تر از شما هستند ؟ نه بلکه آن ها زحمت می کشند اما می دانند که چه کار می خواهند بکنند. آنها به هنگام ساماندهی می کنند و می دانند برنامه شان چیست.

اما این را بدانید اول زحمت اولویت دارد و بعد داشتن ذهن شفاف و واضح است.

این سوال مطرح می شود که زیاد بخوانم یا خوب بخوانم؟ جواب این سوال اینست که زیاد بخوان اما خوب هم بخوان.

کاظم قلم چی با مراجعه به موضوع جلسه امروز یعنی کتاب خودآموزی و تدوین آن گفت: هنگام یادداشت برداری باید بهینه عمل کنید به میزانی یادداشت بردارید که نکات مهم در آن باشد و بعد شما آن ها را کاملا بفهمید.

وی با طرح سوالاتی گفت: حجم یادداشت برداری و کتاب خودآموزی باید چه میزان باشد؟ یادداشت های خودتان را چه موقع بخوانید؟ یادداشت برداری در یک درس یا همه درس ها لازم است؟ باید در این مورد به روش برسید.

در کتاب خودآموزی باید چند دیدگاه داشته باشید سوالات چالشی و یادگیری های ناقص.

شما برای فهمیدن یادگیری های ناقص می توانید از جلسه آزمون کار را شروع کنید.

در علم امروز آموزش در جهان نحوه ارزیابی به حین یادگیری سوق یافته و از مدل AOL به AFL و نهایتا AAL یعنی ارزیابی حین یادگیری رفته اند.

لیکن ارزیابی آزمون و تکمیل کتاب خودآموزی از سر جلسه آزمون آغاز می شود.

کاظم قلم چی یادآوری کرد: همه ما انسان هستیم و یادگیری های ناقص داریم ما ربات نیستیم که چالشی نداشته باشیم.

به میزانی که بیشتر سوالات را در جلسه آزمون نشان دار کنید بیشتر یاد می گیرید.

سخت ترین کار دنیا فکر کردن است که از نوشتن سخت تر است.

برای اینکه این حرف هایی که می زنیم و شما به صورت منطقی می پذیرید و قبول دارید را اجرا کنید چه کار باید بکنیم.

کاظم قلم چی با طرح این سوال از پشتیبانان ویژه با دعوت به جایگاه خواست تا نظرات خود را بیان کنند. جمع بندی صحبت ها این نتیجه را داد که برای اجرای دقیق باید اجبار به عمل کردن داشته را اعمال کنیم تا دانش آموز با تکرار به این اجرای دقیق و مداوم دست یابد.

وی در ادامه در سخنانی گفت: اینکه چه کار کنیم تا خودمان را عوض کنیم باید با فکر کردن ، تصمیم گرفتن ، نوشتن و عمل کردن پیش برویم .

هیچ اتفاقی نمی افتد بلکه باید عمل را تکرار کنیم تا اجرا شود.

کاظم قلم چی گفت: بخش دوم کار برای تدوین کتاب خودآموزی بعد از آزمون است . برای این بخش فناوری به شما کمک کرده است. شما به خانه می روید و با مراجعه به سایت کانون می توانید جدول چند تا از ده تا را ببینید و اینکه برای تراز های مختلف نحوه پاسخ گویی به سوالات ساده ، دشوار ، نسبتا دشوار در درس های عمومی گروه های آزمایشی چهارم ریاضی ، تجربی ، انسانی  مشخص شده است.

برای تراز های زیر 4750 ، تا 5500 ، تا 6250 ، تا 7000 و بالاتر از  7000 .

سطح دشواری و آسانی سوالات بر اساس رنگ های مختلف در این موارد برای دانش آموزان مشخص شده است.

بعد از جلسه اگر کارنامه رنگی را نداشته باشید فقط اشتباهات را پیدا می کنید.

بعد از جلسه کار به دلیل کمک تکنولوژی و سایت کانون  آسان می شود. الان می توانید با این اطلاعاتی که به دست می آورید بفهمید که در جلسه آزمون با چه سوالاتی نباید درگیر شوید ، کدام ها نسبتا ساده است که جواب نداده اید ، کدام ها نسبتا دشوار بوده که جواب داده اید.

مدیر کانون فرهنگی آموزش قبل از پایان سخنانش به بخش جدیدی در سایت کانون که راه اندازی شده است و با عنوان مقاطع صفحه ای را به خود اختصاص داده است اشاره کرد و گفت: در این صفحه برای هر مقطع تحصیلی دانش آموزان می توانند در یک صفحه و در بخش خودشان یکجا و طبقه بندی شده همه اطلاعات ببینند.

کاظم قلم چی در پایان به جمع بندی سخنان خود پرداخت و با دعوت از 5 دانش آموز پسر حاضر در جلسه نیز خواست تا جمع بندی خودشان از جلسه را با حضور در جایگاه برای جمع بیان کنند.

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا