اخبار

اچ آی وی (ایدز) می تواند درمان شود

آنچه در این مقاله می‌خوانید

پژوهشگران فرانسوی می‌گویند که اگر درمان اچ‌آی‌وی-ایدز سریعا شروع شود از هر ده نفری که مبتلا به این ویروس شده‌اند یک نفر قطعا درمان خواهد شد.

پیشتر گزارش‌هایی حاکی از آن که درمان یک نوزدا دختر مبتلا به اچ‌آی‌وی-ایدز به دلیل رسیدگی فوری درمان منتشر شده بود.

البته اکثر کسانی که این ویروس وارد بدنشان می‌شود تا قبل از گسترش کامل آن در بدنشان از وجود آن خبر پیدا نمی‌کنند.

در تازه‌ترین مورد، پژوهشگران فرانسوی گروهی از بیماران را ده هفته بعد از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی، تحت درمان قرار دادند.

بیماران به دلیل مشکلات دیگری به دکتر مراجعه کرده بودند اما پس از آزمایش به وجود این ویروس پی بردنده بودند.

این بیماران دوره استفاده از داروهای ضد رترو ویروس را مدت سه سال تکمیل کردند و بعد داروهایشان قطع شد.

معمولا این داروها ویروس را تحت کنترل در می‌آورند اما نمی‌توانند آن را ازبین ببرند تا از ورود آن به سیستم دفاعی بدن جلوگیری شود.

هرگاه این داروها متوقف شود ویروس اچ آی وی دوباره فعال می شود.

کنترل

درمورد بیماران تحت نظر پژوهشگران فرانسوی این اتفاق نیافتاد و بعضی از آن ها تا ده سال توانستند ویروس اچ آی وی را تحت کنترل درآورند.

دکتر آسیر سائز سیریون در انستیتوی پاستور پاریس می‌گوید: “کسانی که تحت درمان قرارگرفتند، به جز چند نفر، اکثرا موفق به کنترل ویروس اچ آی وی نشدند.”

دکتر آسیر افزود که پنج درصد از بیماران قطعا این ویروس را تحت کنترل در آورده اند، یعنی دیگر نیازی به دارو ندارند چون خیلی زود مداوا را شروع کرده بودند.

دکتر آسیر سپس گفت ” آن ها هنوز اچ آی وی دارند چون با این مداوا ویروس از بین نمی رود بلکه به نوعی تحت کنترل در می آید.”

یک نشریه پزشکی موسوم به پلاس پاتوژن این نحوه درمان و چگونگی تاثیر آن برسیستم دفاعی بدن را چنین تحلیل می کند: “درمان سریع ویروس اچ آی وی مانع از آن می‌شود که تعداد مخفی گاه های این ویروس در بدن افزایش پیدا کند اما پژهشگران هنوز به دلیل موفقیت بعضی از بیماران پی نبرده اند.”

دکتر اندریو فرید من یک استاد ارشد بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه کاردیف نتیجه این تحقیقات را بسیار جالب توصیف کرد و گفت: “حدس زده می شود که این بیماران خیلی زود تحت مداوا قرارگرفته اند و ویروس نتوانسته است به دیگر نقاط بدن سرایت کند و در نقاط مختلف مخفی شود و به همین دلیل بیماران توانسته اند موفق به کنترل آن شوند.”

“اما این که بتوانند برای همیشه یا چند سال موفق به کنترل آن بشوند و آیا این ویروس مجددا فعال خواهد شد ،هنوز روشن نشده است .”

با وجود این دکتر فریدمن هشدار می دهد که در بسیاری از بیماران، ویروس اچ آی وی خیلی دیرتر از زمانی که در تجقیقات دانشمندان فرانسوی ذکر شده است تشخیص داده می شود .منبع بی بی سی فارسی

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. جالب بود. سال نو مبارک. مطلب قشنگی بود. استفاده کردم. هیچ چیز برای بشر دست نتیافتنی نیست. مهم فکر ماست. باید در فکر دست نیافتنی ها باشیم. ایشالا هر چه زودتر این موسسه به نتیجه واقعی و عملی برسه تا یکی از مشکلات بشریت حل بشه. ایدز واقعا مشکل جهانی شده و باید ریشه کن شود

دکمه بازگشت به بالا