اخبار

مسائل کلیدی،کلید آمادگی برای امتحانات

سوال های کلیدی چه مسائلی هستند؟

در دوره‏ی امتحان بارها با این جمله مواجه شده‏ایم: ” این مسأله مهم است و احتمال این که در امتحان بیاید زیاد است.”

چنین جمله‏ای بیش از این که سلیقه‏ی دبیر را در طرح سوال معرفی کند، بیان‏گر اهمیت موضوع و یا مطلبی است که از طریق این مسأله مطرح می‏شود.شناسایی مسائل کلیدی به مدد آمارگیری از تکرار و توالی حضور چنین سوالاتی در امتحانات و آزمون‏های متفاوت امکان‏پذیر است. ما در این شماره 10 تا 15 مساله ی کلیدی درس ریاضی را معرفی کرده ایم. تاکید می کنیم هم دانش آموزان قوی و هم سایر دانش آموزان این مسائل را حل کنند.

چند توصیه برای فراگیری سوال های کلیدی

توصیه ی اول: کتاب درسی مهم ترین منبع

در هنگامی که به فراگیری و حل سوال های کلیدی می‏پردازید کتاب درسی را همواره در کنار خود داشته باشید و در حل مسائل از کتاب درسی بهره بگیرید.

توصیه ی دوم: خودتان مسائل را حل کنید

خودتان به حل مسأله بپردازید و حتی الامکان از مطالعه ی راه حل، پیش از حل مساله بپرهیزید. ضمنا” از حل کردن ذهنی پرهیز کرده وراه حل های خود را مکتوب کنید.

توصیه ی سوم:مانند یک معلم مسائل را حل کنید

برای فراگیری دقیق‏تر و توجه به نکات ریزی که معمولاً در مطالعه‏‏ی انفرادی به آن توجه نمی شود، بهتر است که حداقل یک‏بار مسأله‏ی کلیدی را همانند یک معلم برای دوست خود حل کنید و راه حل و شیوه‏ی نگاه به حل مسأله را برای وی توضیح دهید.

توصیه ی چهارم:گام‏های حل مسأله را در ذهن خود مرور کنید

قبل از این که پاسخ مسأله را مکتوب کنید گام‏های حل مسأله را در ذهن خود به سرعت مرور کنید سپس اقدام به حل مسأله کنید. با این روش به طبقه بندی مطالب درسی در ذهن خود کمک فراوانی می کنید.

امید جعفری

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا