اخبار

مبتلایان کلیه‌های سنگ‌ساز روزه نگیرند

عضو انجمن نفرولوژي نسبت به پيامدهاي روزه‌داري در مبتلايان به عفونت فعال كليه، افراد داراي كليه‌هاي سنگ‌ساز و مبتلايان به اختلال دفع پروتئين هشدار داد و در عين حال مبتلايان به نارسايي‌هاي خفيف كليه را به روزه‌داري صحيح توصيه كرد.

دكتر ايرج نجفي ، متخصص كليه، درباره تاثير روزه‌داري در بيماري‌هاي كليه، گفت: بيماري‌هاي كليوي با علل متفاوتي بروز مي‌كند. ديابت و فشارخون50 تا 60‌درصد علت بيماري‌هاي كليوي را تشكيل مي‌دهد. همچنين بيماري‌هاي مادرزادي، سنگ كليه، عفونت و مواردي از اين قبيل نيز بيماري‌هاي كليوي را سبب مي‌شود. بر اين اساس بسته به نوع بيماري كليه، شرايط روزه‌داري در افراد مبتلا متفاوت است.

وي با تاكيد بر آن كه روزه‌داري براي مبتلايان به عفونت فعال كليه و افراد داراي كليه‌هاي سنگ‌ساز به هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود، ادامه داد: مبتلايان به اين بيماري‌ها بايد در طول روز از مايعات زياد مصرف كرده و همچنين حجم ادرار در آنها بايد زياد باشد. بنابراين روزه‌داري به كليه‌هاي اين افراد فشار وارد مي‌كند.

اين متخصص كليه به ايسنا گفت: برخي افراد به اختلال دفع پروتئين مبتلا هستند و بدن آنها با دفع پروتئين مواجه است. به اين ترتيب بيماري‌هاي كليوي به اين شكل در اين بيماران نمود مي‌يابد. در صورتي كه اين افراد به مدت طولاني از مايعات استفاده نكنند خطر آن كه خونشان غليظ شده و به دنبال آن لخته خون در بدن تشكيل شود، زياد است. بنابراين روزه‌داري در اين افراد نيز توصيه نمي‌شود.

وي، روزه‌داري براي ديابتي‌هايي كه انسولين دريافت كرده و بيماري‌ آنها از كنترل خارج است را مجاز ندانست و گفت: اما روزه‌داري صحيح براي مبتلايان به نارسايي‌هاي خفيف كليه كه عمدتا علت زمينه‌اي بيمار‌يشان، فشارخون، نفريت مزمن كليه (در صورتي كه پروتئين زياد دفع نكند) يا علل مادرزادي است، بسيار مناسب است؛ چرا كه بسياري از اين بيماران به چاقي مبتلا بوده و براي كنترل بيماري بايد كاهش وزن داشته باشند. همچنين در رژيم غذايي آنها لازم است از گوشت، نمك و چربي به ميزان بسيار كم استفاده شود. استعمال سيگار نيز براي اين بيماران مضر است. در مواردي كه امكان سنگ‌سازي كليه وجود دارد، لازم است هنگام سحر و افطار از آب و مايعات زياد استفاده شود.

دكتر نجفي همچنين گفت: تحقيقات نشان داده كه تغذيه و چاقي مي‌تواند عامل ايجاد فشارخون بالا و به‌دنبال آن تخريب و نارسايي كليه شود. به اين ترتيب به‌منظور جلوگيري از پيشرفت نارسايي كليه، اصلاح عادات زندگي و الگوي تغذيه‌اي و همچنين مصرف اصولي داروها توصيه مي‌شود.

منبع : جام جم آنلاین

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا