اخبار

روش مطالعه

به نام خداوند بخشنده و مهربان
روش مطالعه به طور کلی انفرادی و اختصاصی است . واقعا هر فردی برای خود روشی خاص دارد . شاید سعی در تغییر این روش خود مانع مطالعه مفید باشد ولی آنچه مهم است برای مطالعه در درس زیست شناسی و به طور کلی برای مطالعه در تمام دروس مواردی را یادآوری می نمایم امیدوارم که مورد توجه تمامی دانش آموزان در استان واقع گردد .
1-باید انگیزه ایجاد شود، یعنی باید بدانید که برای چه مطالعه می کنید .
باید فهرستی از دلایل که می خواهید برای آنها درس بخوانید را فراهم کنیداین فهرست به شما کمک می کند تادر مطالعه ثابت قدم باشید .
2-خود مسئول اوقات خودتان باشید . یعنی مدیریت زمان دست خود شما باشد .نه زمان عهده دار کار های شما باشد حتما زمانبندی لازم را انجام دهیدو برای لحظه لحظه زمان سرمایه گزاری کنید هرچه واحد زمان را کمتر بگیرید بهتر است.مثلا زمان را به دقیقه بنویسید یا به ثانیهو به جد تاکید می کنم از دفتر برنامه ریزی به روش قلم چی حتما استفاده کنید ، شاید بهترین روش مدیریت زمان در این دفتر آورده شده . توصیه می کنم از دفتر برنامه ریزی استفاده کرده ، به آن عمل کنید و نتیجه آن را ببینید .
3-نحوه فراگیری خود را کشف کنید.شما درطی تحصیلات حتما در درس یادرس های موفق بوده اید و بهترین نمره را کسب کردید . آنها را بشناسید و بشکافید و همان مسیر را برای دیگر درسها چنانچه عملی باشد امتحان کنید و نتیجه آن را مشاهده کنید .
4-در حد امکان مکانی را برا ی مطالعه در نظر بگیرید که راحت باشید . این مکان ممکن است برای افراد متفاوت متغییر باشد ولی آنچه اهمیت دارد این است که این مکان باید دارای شرایط مطلوبی باشد .
5- مشاهده کنید . از دیگران سوال کنید ،سپس دست به انتخاب بزنید .
یعنی با اطلاعات روش خود را انتخاب کنید . و عملا سوال گرهگشاست .
به خودتان جرات بدهید که هرچه نمی دانید بپرسید . زمانی که برایتان سوال ایجاد شد بدانید که بعضی از نکات درس را یاد گرفتید ، کسانی که اصلا نمی پرسند معمولا کسانی هستند که کمتر متوجه می شوند . بنا بر این تا می توانید بپرسید .
6-خودتان را محدود به روش مطا لعه ای که به طور اتفاقی و به صورت سنتی بر گزیده اید نکنید .سعی کنید انعطاف پذیر باشید .برای انجام کارهای مختلف به کارگیری روش های مختلف سودمند است . روشی را انتخاب کنید که در آن بیشترین کاراییی را داشته باشید .
7- سعی کنید در گروه ها شرکت کنید چرا که در گروه ها چندین نفر با هم همفکر میشوند. شاید بعضی روی نکاتی دست بگذارند که ما اصلا به آنها توجه نکرده باشیم . گرو ه ها باعث پویایی و دانش افزایی می شوند .
8-سعی کنید شکست ها وناکامی ها را به گردن این وآن نیندازید .اصلا توجیه نکنید ، در هنگام شکست واقع بین باشید خود را فریب ندهید و سعی کنید با درایت و تامل نکات منفی کار را بررسی کرده و در جهت افزایش پیشرفت در آینده از آنها استفاده کنید ، در بسیاری از مواقع عللل موفقیت شکست های قبلی بوده ، باید از ناکامی ها درس بگیریم و اراده خود را تقویت کنیم .
9-نسبت به درس در کلاس علا قه نشان دهید . زیرا موجب می شود که معلم در کلاس با شور و اشتیاق بیشتری درس را ادامه بدهد .این نکته را می دانیم که مستمع صاحب سخن را بر سر شوق آورد و باعث می شود که با شور بیشتری مطالب خود را بیان نماید .
10-سعی کنید تا می توانید از دیگران استفاده کنید، از تجربیات و اشتبا هات دیگران حداکثر استفاده را ببرید. دامنه ارتباط خود را افزایش دهید و سعی کنید از دانش آنها به نحو احسن استفاده کنید و در مواقع لازم از آنها قدر دانی نمایید .
11- با نوشتن علم را زنجیر کنید . یادداشت برداری کنید. نکات مهم درس را ثبت کنید و بعدا آنها را مرور کنید شاید یکی از بهترین روش هاست . سعی کنید نکاتی را یادداشت کنید که بلد نیستید .
12-تکرار مطاب یادداشت شده یادتان نرود. زیرا باعث می شود که اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت تبدیل شود .
13-به عکس ها ، نمودارها و جداولی که جهت فهم بیشترد رس در کتاب ارائه شده اند توجه بیشتری کنید. در این نمدارها نکاتی وجود دارد که در متن درس نیامده و می تواند بر داده های شما بیفزاید .
14-شرایط را برای تدریس معلم که مطالعه شمارا سامان می بخشد فراهم کنید .به معلم و هر کسی که جهت افزایش دانش به شما کمک می کند احترام بگذارید ، قبل از ورود معلم ملزومات آموزشی را تهیه کنید طوری که معلم تصور نماید که خواهان درس هستید در این صورت معلم به کلاس شما توجه بیشتری می کند .
15-از امتحان غافل نشوید . سعی کنید همواره از دیگران که می تواند پدر ، مادر یا برادر و خواهر باشد بخواهید که شما را امتحان کنند و ا ز شما سوال بپرسند تا اینکه بدانید در چه شرایطی به سر می برید .

سید غلامرضا یزدان پرست

دبیر زیست شناسی مدیر کانون فرهنگی آموزش واحد لنده علاقمند به وب و برنامه نویسی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا